Szybkie testy bardzo dokładną metodą rtPCR wykona Laboratorium Genetyczne Gyncentrum. Znana z leczenia niepłodności firma w ubiegłym roku otworzyła swój kolejny oddział na terenie Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego zarządzanego przez Agencję Rozwoju Lokalnego. Ministerstwo Zdrowia właśnie potwierdziło  akredytację dla sosnowieckiego laboratorium.

– Park od samego początku jest idealnym miejscem dla nowoczesnych, innowacyjnych firm opracowujących i wprowadzających do użycia nowoczesne technologie nie tylko podnoszące jakość  życia, ale – co pokazuje nowe laboratorium – również je ratujące – mówi Krzysztof Haładus, prezes Agencji Rozwoju Lokalnego w Sosnowcu.

Sosnowiec jest jednym z pierwszych polskich miast, które samo sfinansowało zakup testów wykrywających zakażenie koronawirusem dla swoich mieszkańców.

– Postanowiliśmy kupić pakiet pół tysiąca testów, który przeznaczymy na użytek personelu Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego, a więc tych, którzy są na pierwszej linii walki z wirusem. Jeśli takie będą zalecenia lekarzy, to testy będą również wykonywane pacjentom wskazanym do szybkiej diagnozy. Będziemy jednym z pierwszych miast w Polsce, które uzyskało dostęp do testów na obecność koronawirusa. I to nie tych szybkich, paskowych, ale tych najbardziej skutecznych testów – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Opracowany przez diagnostów laboratoryjnych Gyncentrum protokół testów molekularnych oparty został na rekomendowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) technologii rtPCR. To obecnie najbardziej czuła i jedna z najszybszych metod wykrywania materiału genetycznego. Badanie w kierunku COVID-19 wykonywane jest na materiale pobranym z gardła lub nosogardzieli pacjenta. Testowanie próbki polega na analizie obecności charakterystycznych dla SARS-Cov-2 fragmentów RNA.

– Aby zwiększyć dostępność diagnostyki w kierunku COVID-19 i realnie wesprzeć zagłębiowskich i śląskich lekarzy oraz personel medyczny, którzy nie zważając na zagrożenie własnego życia walczą o życie pacjentów, uruchomiliśmy w nowoczesnej przestrzeni działu biotechnologicznego Gyncentrum pracownię wirusologii dedykowaną wykrywaniu koronawirusa – podkreśla dr n.med. Anna Bednarska – Czerwińska, dyrektor ds. medycznych Gyncentrum.

 Testy wykonywane są w siedzibie Szpitala Gyncentrum mieszczącego się na terenie Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego przy ul. Wojska Polskiego 8 w dzielnicy Sosnowca-Niwce.

Skip to content